Kara Liste Nedir?

Kara Liste Nedir?

Kara liste sözü ile aslında kastedilen, finans sektöründeki ismi ile yasal takip durumudur. Yasal takip ise anlamda, kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmesinden dolayı yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilme işlemine denir. Finansal ürünleri yasal takip işleminde olan veya daha önce yasal takip geçirmesinden dolayı kredi notu çok düşük olan kişiler için daha çok halk arasında kara liste sözü kullanılır.

Bankalar, kara listeye girmiş kişilere, tekrar kredi verebilir. Ancak öncesinde, bu kişilerin bankalara olan borçlarını kapatmaları ve kredi notu sorgulama işlemlerindeki kayıtlarının silinmiş olması gerekir. Kara liste borç kapandıktan sonra 5 yıl devam etmektedir.

Bazı dönemler, hükümet kişilerin kara listedeki isimlerinin silinmesi için aflar çıkartır. Bu dönemleri takip edebilirsiniz. Bu af sonucunda kara listeden silinmek için 5 yıl beklemenize gerek kalmayabilir. Elbette bu fırsattan faydalanabilmek için öncelikle tüm borcun kapatılması gerekmektedir.

Kara liste’de olan kişilere verilen bir öneri, borçlarını ödedikten sonra isminin silinmesi için genel merkeze bir dilekçe yazarak, adlarının silinmesini beyan etmeleridir. Genel merkezin vermiş olduğu karar doğrultusunda kişinin ismi kara listeden kaldırılabilmektedir.

Bankalar borcu sizden alabilmek için, sizin bu duruma düşmenizi istemezler. Ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz zaman, bankanıza gidip yapılandırma talep etmeniz doğru olacaktır hatta banka sizinle iletişime geçecektir.

‘Kara liste’ye giren kişilere yasal olarak haciz işlemi başlatılabilir. Bu durumda, borçlu kişi adına ait gayrimenkul veya araç varsa, bunlara icra gelir. Küçük meblağlar içinse maaşın belli bir kısmına haciz koyma yoluna giderler.

Kara liste’den çıkabilmeniz için öncelikle borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcu ödemeden çıkamazsınız. Kara listeden çıkmanız için borcu ödemenizin ardından 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanabilirsiniz ancak bankaların kredi geçmişi hakkında bilgilerinizi gördüklerini bilmelisiniz. Finans alanında yaptığınız işlemler kayıt altına alınıyor ve kredi başvurusu yaptığınızda bu bilgiler tekrar göz önüne alınabiliyor. Dolayısıyla kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları bilmeli ve uygulamalısınız. Aksi halde tekrar kara listeye girebilirsiniz.

İnternot raporu ile 5 yıl beklemeden hayalinizde krediye ulaşabilirsiniz.  Yapmanız gereken İnteraktif kredi ile tanışmak olsun.

 

Borçsuz günler dileriz…