Kredi Başvurusunda Bulunurken Bilmemiz Gerekenler

Kredi Başvurusunda Bulunurken Bilmemiz Gerekenler

Kredi başvurusu yaparken sadece banka faizleri, dosya masrafları gibi kriterleri değil de önceliğiniz sizin bütçenizin ne olduğunu hesaplamak olmalıdır . O yüzden kredi başvurusu yaparken önce kendi bütçenizi oluşturun. Kredi vadesi süresince bütçenizdeki giriş ve çıkışları ortalama olarak belirleyin ve buna uyacak şekilde kredi taksit hesaplama sıralamaya çalışın .

Dosya masrafına değinecek olursak ;

Bankalar bazen faiz oranlarını düşürerek göz boyar ve dosya masraflarından bu ücreti yine tahsil etmektedir . Bu nedenle size en uygun krediyi doğru belirlemeniz gerekmektedir .

İhtiyaç halinden fazla kredi kullanmayın . Bunu yapmanız fazla faiz ödemeniz ve ödeme gücünüzün yetmediği takdirde sicilinizin bozulması demektir .

Yakın tarihler içerisinde birden fazla kredi kullanmayın .

Birden fazla bankayla iletişime geçmeyin  çünkü bankalar kredinizi 3 olumsuz başvurudan sonra otomatik ret edecektir . Bu durumda hem skorunuz düşecek hem de uzun süre kredi alamayacaksınız .

Kredi kullanırken sözleşmenizi dikkatlice okuyun . Sonrasında itirazlar kabul görmeyeceği için büyük önem arz etmektedir .

Krediyle ilgili sözleşmenizi ve diğer evraklarınızı mutlaka saklayın . Örneğin ;

Son zamanlar da sürekli gündem de olan ‘dosya masrafını geri alma ‘ gibi fırsatlar karsınıza çıkabilir .

Borçlarını yeniden yapılandırmak ya da tel bir banka çatısı altında toplamak istiyorsanız , bankaya kendinizi doğru ifade edecek şekilde iletişime geçin . Böylece mevcut borçlarını arttırmak istiyor izleniminden kurtulmuş olup , kredi alma ihtimalinizi de artırırsınız .

Kredi kullanırken bankalar krediye bağlı hayat sigortası talep edebilir ,  faydası olsa bile tercik hakkı kullanıp itiraz etmelisiniz .

Krediyle ilgili merak ettikleriniz için her gün takipte kalın .

Borçsuz günler dileriz ...