Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun nasıl yükseleceğinden önce kredi notu nedir, onu bilmemiz gerekir. Kredi notu;

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Her müşteri bireysel ya da ticari devletin kurumu olan KKB’ den ücret karşılığı notunu öğrenmektedir. Bu değerlendirme bankalar nezdinde aşağıdaki gibi değerlendirilmektedir.

Örneğin;

En riskli grup: 1-669

Orta riskli grup: 700-1099

Az riskli: 1100-1499

İyi: 1500-1699

Çok iyi: 1700-1900

Bankaların gözünde ortalama bu şekildedir.

Kredi alırken aslında kredi notu tek basına önem taşımaz .Buna çok şaşıracağınızı biliyorum. Bunu yine bir örnekle aktarmam gerekirse;

Bankaya kredi başvurusu yaptınız, bankacı kredi notunuz düşük veremeyiz dedi. Aslında bu bakacının en kolay bahanesidir. Altında mutlaka farklı bir sebep yatar. SGK süresi yetersiz gelebilir, çalıştığımız yer güvenilir gelmemiş olabilir, gelir yetersizdir gibi.

Bankaların hedeflerinin yanında, şubelerinde kendilerine ait hedefleri bulunmaktadır. Bu hedeflerin tutmadığı zamanlarda şubeler kredi almak için sınırda olan kişilere yardımcı olabiliyor veya diğer şubelere göre daha yüksek limitli kredi verebiliyor. Buna göre de kredi alma ihtimaliniz değişebiliyor. Kredi notunu ödeme düzeni belirlediği için ürün kullanımlarınıza çok dikkat etmemiz gerekir. Kullandığınız krediler, kredi kartları ve KMH’ da ki ödeme düzeni ya da kullanım oranları notunuzun düşmesine ya da yükselmesine sebep olur. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu sizin kredi almanızı direk yoldan sağlayacak bir neden değildir. Kredi notunu yükseltmenizin yöntemleri;

1.Borçlarınızın kapatın

2.Kredi kartı limitinin tamamını kullanmayın

3.Rastgele kredi başvurusu yapmayın.

4.Yeni aldığınız kredili ürün sonrası beklemeye geçin.

5.Düzenli ödemeler yapın.

6.Bankalarla çalışmaya devam edin.

Bunlara uygun bir şekilde ilerlediğinizde kredi notunuz yükselmiş olup, hayalinizde ki krediye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Biz internot raporunda sizi değerlendirirken kredi alma ihtimalinizle ilgili doğru planlamayı yapmaktayız.

Örneğin;

....... bey/hanım, borçlanmanız gelirinize göre şuan yüksek görünmektedir, ilerleyen süreçte .......... yaptığınız takdirde siciliniz düzelmiş olacaktır ve 2 ay sonra kredi kullanabilir duruma geleceksiniz. Üstelik bunu yaparken diğer kurumlar gibi sadece finansal raporunuza bakarak değil çalışma bilgileri, yaş, gelir vb. mali verilerinizle, Türkiye’de ki tüm bankaların kriterleri ile değerlendirip doğru yol planı çizmekteyiz. Hayalinizde ki kredi için yapmanız gereken sadece internot ile tanışmak olacaktır.

Borçsuz günler dileriz…