Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
"

Yukarıda bahsettiğimiz gibi findeks kredi notu aslında kredi kayıt bürosuna bildirim yapan bütün bankalara ait ürünlerinizin nasıl bir performansa sahip olduğunu gösteren puanlama sistemi. Ancak kredi almak için kredi notu yeterli mi, asla değil.

Bankalar ve diğer kurumların findeksten aldığı genel veriler ortak. Yani her kurum aslında bilgilerinizi aynı görüyor. Ancak bankalar kredi değerlendirirken findeksten gelen bu verilerin üzerine yaşınız, geliriniz, iş yerinizin güvenilirliği, sgk/bağkur/emeklilik süreniz, yaşadığınız şehir, gelirinize göre borçlanma oranınız, mesleğiniz, mezuniyet durumunuz, medeni durumunuz, çocuk sayınız, oturduğunuz evin mülkiyeti, aynı iş yerinde bulunma süreniz ve daha buraya yazamayacağımız onlarca kritere bakıyor. 

Bir çok banka findeksten gelen genel verilerin üzerine yukarda saydığımız bu kriterleri de ekleyerek yeniden bir kredi puanı hesaplıyor. Bu sebeple her bankanın değerlendirme kriterine göre yeni bir kredi puanı ortaya çıkıyor. Örnek olarak Ziraat Bankası en fazla 75 yaşındaki bir müşterisine kredi verdiği için 66 yaşında bir müşterisinin puanı normal çıkarken başka bir banka en fazla 65 yaşında bir müşterisine kredi verdiği için 66 yaşındaki müşterisinin puanı düşük çıkıyor.

Her bankanın kredi notu birbiri ile aynı değildir. Sizin kişisel olarak findeksten aldığınız kredi notu ile bankların kredi notu da çoğu zaman aynı olmayacaktır. Kredi notum yüksek neden kredi alamıyorum? sorusunun cevabı da genel olarak bu durumdur.

Her bankada bulunan kredi puanınızı tek tek öğrenmeniz hiç kolay görünmüyor. Bu sebeple İnternot- Kredinin Pusulası yeni bir teknoloji ile size kredi puanınızı, kredi alma ihtimalinizi, size özel kredi limitlerini belirliyor. Üstelik üye olmak ücretsiz. Hemen internotunuza bakmak için tıklayın.

"