Kredi Puanı Hakkında

Kredi Puanı Hakkında

Kredi notu, kişinin bankalar üzerinden kullanılan tüm kredi hareketlerinin ve kredi almasını etkileyen diğer faktörlerin birleştirilerek analiz edilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir.Bu sistem sizin kredi başvurunuzda bankaların en çok dikkat ettiği ve kredi değerlendirilmesi'nde önem taşıyan faktörlerden bir tanesidir.

Daha önceden almış olduğunuz ve şu an kullanmaya devam ettiğiniz ürünler sizin kredi notunuzu belirler. Bu kredili ürünlerdeki ödeme düzensizliğiniz, takip kayıtlarınız kullanım limitleriniz gibi bilgiler kredi kayıt bürosu'nda tutulur ve istenildiğinde bankalarla paylaşılır. Böylece yeni bir başvuru yaptığınızda banklar bu bilgilerinizi kontrol eder ve size kredi çıkıp çıkmayacağına karar verir. Bu tüm verilerin birleşmesiyle sizin kredi notunuz oluşur ve kredi notunuz düşükse genellikle bankalar kredi vermek istemez.

Kredi notunuz düşük ise yükseltmek ya da şu an yüksek ise kredi notunuzu korumak düşünüldüğü kadar kadar zor değildir. Bu konuda yapmanız gerekenlerin tamamını internot raporu satın alarak görebilir; 3-6 aylık süreçte KKB ve kredi notunuz nasıl koruyacağınızla ilgili yol haritasına sahip olabilirsiniz.

Kredi notunuzu düşüren kriterler nelerdir? Aşağıda kredi notuyla ilgili sıkça sorulan sorulardan bazılarını sizin için cevapladık.

Kredi Skorum Düşük Kredi Kullanabilir Miyim?

Bankaların kredi değerlendirme yöntemi birbirinden farklıdır. Bu yüzden kredi notunuz bir bankadan kredi almak için yeterliyken farklı bankadan kredi alması için uygun olmayabilir hatta kredi kullanması bazı bankalarda riski görünenlere farklı bir banka kredi vermek isteyebilir. Tabi durumunuz olumlu değilse bankaların size kredi vermesi için birkaç yöntem kullanabilirsiniz bunlardan bazıları;

  • Geçmişte bankalarla yaşadığı problemlerin sebebini açıklayabilmesi
  • Prestijli bir kurumda çalışması ve gelirini yüksek belgeleyebilmesi
  • Varsa teminat eklenmesi

Kredi Skorunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Kredi notunuzu bankacılık işlemlerinizin hepsi etkiler fakat bunlar arasında kredi kullanmanızı bazı işlemlerinizin etkisi daha fazladır. Örneğin bankalar ödemelerinizi son 6 ayda düzenli görmek ister ve bu durum kredi kullanmanızı doğrudan etkiler. Kredi notunuzu en çok etkileyen diğer bir etken takip kaydıdır geçmişte yaşadığınız idari/kanuni takip kredi notunuzu düşürür hatta sıfırlanmasına sebep olur. Ayrıca yüksek borçluluk ya da borçların birden fazla bankada dağınık olması da sizin skorunuzu düşürür.

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi puanınızı yükseltmek için ilk olarak yapmanız gereken varsa açık takiplerinizi kapatmak ödemlerinizi düzenli olarak devam ettirmektedir. Bankalar açık takip olan kişilere kredi vermeye yanaşmaz bu sebeple başvuru yaparak zamanınızı boşa harcamamanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında limitlerinize göre banka borçluluğunuzun yüksek olması da sizin kredi notunuzu düşürür. Kredi kartlarınızı daha aktif kullanmanız ya da kullandığınız kredileri birkaç ay gecikmesiz ödemeniz sizin kredi notunuzu yükseltir.

Daha Önce Banka Çalışması Olmayanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalar kredi verirken eski ödeme düzeninize banka çalışmalarınıza yani KKB kayıtlarınıza bakar fakat bu gibi durumlarda size kredi vermek için kontrol edeceği bir bankacılık ürünü olmadığı için bankalar kredi verirken çekimser kalabilir. Kredi kullanmak istiyorsanız ve hiçbir banka çalışmanız yoksa İnteraktif Kredi uzman kadrosuyla size gerekli yönlendirmeleri yapar ve istediğiniz krediye en kısa sürede sahip olmanıza yardımcı olur.