Bankalar Neden Kredi Vermiyor?

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?

Nakit ihtiyacınızı gidermek istediğinizde yada toplu miktarda paraya ihtiyacınız olduğunda akla ilk olarak banka veya finans kuruluşlarına kredi başvurusunda bulunmak gelir. Bu süreç içerisinde birçok kuruluşla görüşüp en uygun kredi için kapı kapı dolaşırsınız fakat bazen ya da birçok zaman istediğiniz sonuçla karşılamazsınız.

Peki bankalar neden kredi vermiyor diye aklınızda soru işareti olabilir. Bunu birçok faktöre bağlayabilirsiniz. Bunun için geçmişteki ödeme planlarınızı, banka ve finans kuruluşlarıyla olan iş ilişkinizi, gelir seviyenizi gözden geçirmenizde fayda var. Geçmiş yıllarda bankalarla yaşamış olabileceğiniz bir sıkıntı sizi riskli olarak göstermişse kredi çıkmıyor olabilir. Bu sebepten ötürü kredi çekme işlemleri sırasında özellikle banka ve finans kuruluşlarıyla olan ilişkilerinizi iyi incelemeniz ve bu ilişkileri olumlu seviyelerde tutmanız gerekmektedir, tam aksi durumlarda kredi notu hesaplama ve kredi puanı sorgulama işlemleri sırasında banka kriterlerine takılıp olumsuz bir sonuç alabilirsiniz. Bankalar neden kredi vermiyor sorusunun sebeplerini tek tek ve alt alta sıralayacak olursak;

  • Findeks kredi notunuz yetersiz olabilir
  • Yaşınız bankaların risk almak istemeyeceği bir faktör olabilir
  • SGK prim ödemesinin düzensiz oluşu bir sebep olabilir (Bağkur ya da SSK priminin düzeni)
  • Çalıştığınız/sahibi olduğunuz kurumun güvenilirliği
  • Toplam risk (Kredi, Kredi Kartı, KMH gibi banka borçlarının toplamı)
  • Başvuru sayısı (Son 6 ayda kredili ürünlere başvurma sayınız)
  • Borçlanma oranı (Gelirinize oranla ödediğiniz kredi taksitleri)
  • Teminat durumu (Ev, Taşıt, Arsa, Kefalet gibi teminatlarınız)
  • Geçmişte yaşanan takip (Kanuni veya idari takip yaşanmış mı?) ve

Bu olumsuz durumu aksine çevirip, kredi sicili olumlu olmayan ,bankaların risk grubunda olan müşteriler arasından sıyrılmanız için finans konusunda çok tecrübeli kişilerden profesyonel danışmanlık desteği almanız gerekmektedir. İnteraktif Kredi kredi danışmanlığı hizmetleri sayesinde, birçok kritere göre finans durumunuzun analiz edilmesi sonucu maddi profilinizi yapılandırmanız, en uygun kredi fırsatlarına ulaşmanız son derece kolay ve hızlı bir şekilde mümkün olabilmektedir.

İnteraktif hızında hayallerinize ulaşmak için dakikalar içinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.