Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Dijital ortamların ve teknolojinin gelişmesi ve online işlemelerin yaygınlaşması üzerine bankalar ve banka müşterileri de bu online hizmetlerden faydalanmaya başladı. Hem müşteri adına oluşturulan maliyetlerin düşürülmesi hem de bankacılık işlemlerine hız katmasından dolayı müşterilerin öncelikli tercihi haline gelmiştir.

Elektronik ortamdaki bu çalışmaları örneklendirmek gerekirse KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’nun kurulmasıyla müşterilerin bütün bankalar ve diğer finans kuruluşlarından alınan kredi, kredi kartı kullanımı ve ödeme düzeni kayıtları görünmeye başladı.

KKB ülkemizde faaliyet gösteren 11 bankanın bir araya gelmesiyle oluşturulan bir mali veri havuz sistemidir. Müşterinin yaptığı her başvuru, her bankacılık hareketi kayıt altına alınmakta ve bankalarla paylaşılmaktadır.

Teknolojik tüm gelişmelerin faydası olduğu kadar zararı da vardır. Tabiki bu durum bankacılık işlemleri için de geçerli oldu.

Kredi başvurusu yapma kanalların artmasıyla kredi müşterileri aynı bankanın şubesinden, atmsinden, internet bankacılığından ve sms yolu ile başvuru yapabilir duruma geldi. Başvuru yapmanın bu kadar kolaylaşması ve bankalar tarafından atılan bu fırsatlar nedeniyle kredi ihtiyacı olan insanlar bu fırsatlara kayıtsız kalamadı.

Fazla başvuru sayısı kredi müşterilerinin en büyük sorunu haline geldi. Yapılan yanlış başvurular müşterinin onaylanması muhtemel kredisinin önüne geçtiği gibi başvuru 6 ay süreyle sistemde göründüğü için ilerde alınması muhtemel kredinin de önüne bir set oluşturmaktadır.

Böylece kredi başvurularınız onaylanmıyorsa sonraki başvurularınızı size en uygun şekilde limit düşürerek/yükselterek, vade yükselterek/düşürerek gibi başvuru şeklinizi değiştirmelisiniz. İnteraktif Kredi sizin için en uygun kredi başvuru şeklini uzman kadrosuyla belirler ve bu doğrultuda kredi onayınızı alır. Eğer şu an kredi kullanmanız mümkün değilse sizin için doğru zamanı bilir ve sizi yönlendirir.